KOSZATNICZKA, koszatniczki (Octodon degus) odmiana BIAŁA

W magazynie

160,00 zł
LUB

Nie wymaga dokumentu CITES.
Pochodzenie: hodowla (Polska)

 

W sklepie mieszkają młode chłopaki. Odmiana biała (ale nie są to albinosy - mają czarne oczka)


Opis gatunku:


Dorosłe koszatniczki ważą 150-350g i mierzą 9-15 cm (ciało) i do tego 9-13cm ogonka. Mają smukłą sylwetkę z zaokrąglonym pyszczkiem oraz długi ogonek zakończony włochatym pędzelkiem. Ogonek jest bardzo wrażliwy i nie wolno łapać za niego nawet podczas zabawy (z ogonka łatwo schodzi skóra z sierścią – koszatniczka odrzuci ogonek a pędzelek nigdy już nie odrośnie). Futerko koszatniczki jest miękkie, puszyste i jednolicie brązowe przechodzące w szarość.

 

Bardzo długo kosztniczki występowały tylko w odmianie nominatywnej (takiej jak dzikie kosztniczki) - czyli w kolorze określanym jako aguti (mieszanka włosów czarnych i brązowych). W latach 90-tych wyhodowano jednak formy barwne. Jedną z nich jest forma biała

 

Koszatniczki to typowe zwierzęta stadne, wytwarzające bardzo silne więzi rodzinne i potrzebują częstych kontaktów z członkami własnej grupy. Dlatego najlepiej trzymać je w niewielkiej grupie i obserwować jak spędzają czas na zabawie i wzajemnych zabiegach pielęgnacyjnych, wzmacniających bliskość między zwierzakami.  Jeśli już koniecznie chcemy mieć jedną koszatniczkę w domu powinniśmy poświęcać jej bardzo wiele czasu tak, aby zbudowała silną więź ze swoim właścicielem (musimy zastąpić zwierzęciu stado).

 

Koszatniczki prowadzą dzienny tryb życia i są aktywne wtedy gdy aktywni są również ich właściciele. Najwięcej energii mają rano i późnym popołudniem (po drzemce).

 

Na wolności koszatniczki żyją 3-4 lata, ale głównie dlatego, że w naturze na małego gryzonia czyha wiele niebezpieczeństw. W niewoli gdzie nie zagraża żaden drapieżnik żyją zwykle 5-9 lat, a mogą spędzić ze swoim właścicielem nawet ponad 10 lat.

 

Potrafią być bardzo przyjazne w stosunku do właściciela i łatwo się oswajają – biegają po człowieku, domagają drapania i wspólnej zabawy. Są bardzo ciekawskie i trudno im usiedzieć w jednym miejscu zbyt długo. Wszystkie koszatniczki mieszkające w naszym sklepie są otaczane miłością i systematycznie przyzwyczajane do kontaktu z człowiekiem, co ułatwi im aklimatyzację w nowym domu i nawiązanie przyjaznych relacji z nowym właścicielem.

Warunki hodowli:


 • Koszatniczki to bardzo ruchliwe zwierzątka i wymagają sporej klatki z gęsto rozmieszczonymi metalowymi prętami, przez które zdeterminowana koszatniczka się nie przeciśnie. Klatka powinna być wysoka, najlepiej kilkupoziomowa (koszatniczki uwielbiają się wspinać).

 

 • Ponieważ w naturze koszatniczki kopią nory i korytarze, klatkę powinniśmy wyściełać grubą warstwą drewnianych trocin, mielonymi skorupami orzecha kokosowego (torf kokosowy), chipsami ze skorupy kokosa lub ściółką kukurydzianą – podłoża te można ze sobą mieszać dla urozmaicenia terenu, bo  koszatniczki będą w nim kopać. Taką ściółkę powinniśmy wymieniać regularnie raz w tygodniu.

 

 • Koszatniczki muszą mieć w klatce bezpieczne domki, najlepiej kilka tak aby walki o dominację w stadzie nie były zbyt poważne – bez awantur koszatniczki często śpią wtulone w siebie nawzajem, ale „skarcony” przez dominanta kosz też musi się gdzieś schować. Domki drewniane pozwalają koszatniczkom dodatkowo na bezpieczne ścieranie zębów, ale wcześniej czy później zostaną zjedzone. Dlatego można też wstawić groty ceramiczne.

 

 • Do klatki wstawiamy miseczkę na pokarm – najlepiej cięższą miseczkę ceramiczną aby koszatniczki nie próbowały zabrać jej i zakopać na dnie klatki oraz nie wywracały jej podczas biegania .

 

 • Koszatniczki powinny mieć ciągle dostępną świeżą wodę. Należy zainstalować poidełko, bo miseczka z wodą zostanie szybko wywrócona, zasypana trocinami, a może nawet zakopana na dnie klatki. Wodę zmieniamy codziennie.

 

 • koszatniczki dbają o swoje futerko, a do należytej pielęgnacji potrzebują regularnych kąpieli w piasku. Do klatki wstawiamy kuwetę lub basenik ze specjalnym piaskiem dla gryzoni. Jeśli koszatniczki zaczną zanieczyszczać piasek można wstawiać basenik tylko na czas kąpieli lub udostępniać go podczas spacerów poza klatką pod warunkiem, że kosze będą mogły się w takim piasku wykąpać min. 3-4 razy w tygodniu.

 

 • Koszatniczki kochają tunele, dlatego warto im wstawić rury korkowe imitujące podziemne korytarze.

 

 • Niespożytą energię koszatniczek rozładuje kołowrotek.  Kołowrotek drewniany zostanie wcześniej czy później zjedzony.

 

 • Koszatniczki mają mnóstwo energii i uwielbiają się bawić więc koniecznie podarujmy im kilka zabawek dla gryzoni (huśtawki, włochate materiały, maskotki).

 

 • W naturze koszatniczki chętnie wspinają się po zaroślach i skałach dlatego do klatki warto włożyć również konary i gałązki brzozy, wierzby czy drzew owocowych – kosze będą po nich biegać, a dodatkowo chętnie ogryzać, ścierając zęby (bardzo lubią zjadać wiosenne pączki).

 

Koszatniczki żyją w górach i zamieszkują zachodnie zbocza Andów w Chile dlatego nie trzeba ich specjalnie dogrzewać czy nawilżać. Odpowiada im pokojowa temperatura ok.20stC i źle znoszą wyższe temperatury, więc klatkę chronimy przed ostrym światłem słonecznym i ustawiamy z dala od kaloryferów. Jeśli wyniesiemy koszatniczki na dwór nigdy nie stawiajmy klatki w pełnym słońcu.

 

Żywienie i pokarm:


 • W naturze koszatniczki żywią się trawą, liśćmi i nasionami – karmy dla większości innych gryzoni będą zawierały zbyt wiele cukru, węglowodanów lub tłuszczu i nie mogą być podawane koszatniczkom dla ich własnego dobra (choć kosz się do takiej karmy chętnie dorwie jeśli będzie miał okazję). Dlatego podajemy specjalnie zbilansowany suchy pokarm dla koszatniczek: specjalny granulat lub mieszanki dla koszatniczek.

 

 • Dietę uzupełniamy koniecznie suszonymi ziołami np. mniszek lekarski, babka lancetowata, koniczyna, liście malin, kwiaty malwy itp.  Równie ważne jest podawanie siana dobrej jakości np. melisowego.

 

 • Jako pokarm uzupełniający i przysmak do chrupania oraz ścierania zębów możemy podać koszatniczkom biszkopty warzywne. Dobrym chrupałem będą też specjalne kolby dla koszatniczek (nie zawierają cukru). Do ogryzania przydadzą się również  gałązki drzew owocowych.

 

 • W klatce warto też umieścić kostkę mineralno-wapienną dla gryzoni - wzmocni zęby koszatniczek, dostarczy wapna i fosforu oraz pomoże w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

 

 • Koszatniczkom przydadzą się też świeże, niesłodkie warzywa np. nać i korzeń pietruszki, seler naciowy i korzeniowy, rukola, cykoria.

 

 • W sezonie dietę warto uzupełniać świeżymi ziołami np. mniszek lekarski, bazylia, krwawnik, babka lancetowata

 

UWAGA!


 • Organizmy koszatniczek nie tolerują cukru, jego spożywanie grozi ślepotą lub śmiercią (powiedzenie „biała śmierć” w przypadku koszatniczek nie jest przenośnią). Niestety zwierzęta te bardzo chętnie zjadają słodkie owoce i inne produkty z cukrem dlatego właściciele muszą starannie kontrolować ich dietę (wszystkie słodycze muszą być starannie pochowane w niedostępnych miejscach gdy koszatniczki wychodzą na spacer). Nie wolno podawać słodkich owoców, fig,  rodzynek, daktyli, ananasa itp

 

Koszatniczki  instynktownie gromadzą zapasy jedzenia w domkach i zakamarkach klatki – nie próbujmy ich tego oduczyć ani tym bardziej natychmiast zabierać zgromadzonych zapasów, ale co jakiś czas usuwajmy starszy pokarm zanim zacznie pleśnieć i zagrozi zdrowiu zwierzaka.

Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Web Design