KAMELEON HEŁMIASTY (Trioceros hoehnelli)

W magazynie

369,00 zł
LUB

Kameleon hełmiasty
(Trioceros hoehnelli)  

 

Wymaga dokumentu CITES.
Pochodzenie: hodowla fermowa (Kenia).

 

W sklepie mieszkają młode samce, o długości ciała około 16cm (z ogonem).


Opis gatunku:

 

Kameleon hełmiasty to bardzo ładny, nieduży kameleon - samce dorastaja do 25cm z ogonem, samice są nieznacznie mniejsze. Mają ciało krępe, mocno spłaszczone, na głowie wyraźny hełm, a na przodzie pyska krótki masywny róg - większy u samców. Jaszczurki te mają barwę bardzo zróżnicowaną: czerwoną, czarną, białą, jasnoniebieską, brunatną, szarą, żółtą albo brązową. Jak wszystkie kameleony potrafią zmieniać kolory. Kameleon hełmiasty jest rzadziej spotykany w hodowlach domowych niż kameleony jemeńskie czy lamparcie.

 

W naturze zamieszkuje Afrykę Wschodnią (Kenia i Uganda). Zasiedla tereny górskie aż do wysokości 4000m npm.

 

Zwierze nadrzewne, z własnej woli bardzo niechetnie schodzi na ziemię.

 

Ciekawostka - w przeciwieństwie do większości kameleonów jest żyworodny, a nie jajorodny.

 

Nie jest to gad tak łatwy w hodowli jak np. gekon lamparci czy agama brodata. Zalecany dla hodowców z pewnym doświadczeniem w hodowli gadów.


Warunki hodowli:


  • Terrarium: nie musi być bardzo duże - dla jednego osobnika np. 40x40x60cm

 

  • Podłoże: najlepszy jest torf, torf kokosowy, lub chipsy kokosowe.

 

  • Wilgotność: powinna być wysoka rano i wieczorem, a niska w ciągu dnia. Po spryskaniu terrarium rano i wieczorem - ok. 70-80%, a w ciągu dnia ok 50%. Kameleony  niechętnie piją stojącą wodę, dobrym rozwiązaniem jest terrarystyczny wodospad lub dripper (pojemnik z którego regularnie kapie woda). 


 

  • Temperatura: kameleon ten jest średnio ciepłolubny, wymaga temperatury w dzień 25–30°C, więc niezbędne jest dogrzewanie (żarówka grzewcza, promiennik). Potrzebuje też świetlówki UV o 5-6 procentowym udziale UVB - ten kameleon chetnie wygrzewa sie w dzień na słońcu.

 

  • Wyposażenie dodatkowe: w naturze kameleony bardzo rzadko schodzą na ziemię i spędzają życie w gąszczu gałęzi. Takie warunki należy odtworzyć w terrarium umieszczając w nim gałązki, korzenie i żywe lub sztuczne rośliny po których będzie łaził kameleon. Pamiętać należy o dostosowaniu grubości gałęzi i innych elementów do rozmiaru łapek zwierzęcia.

Pokarm:

 

Kameleon hełmiasty jest owadożercą, podajemy owady dostosowane do rozmiarów zwierzęcia – świerszcze, mole woskowe, karaczany, bardzo chętnie jada muchy. Niezbędne suplementy wapienne i witaminowe.

 

(Uwaga! niektóre osobniki niechętnie jadają oprószone witaminami czy wapnem owady – trudniej przylepia się do nich język. Wyjściem jest karmienie owadów witaminami i wapnem, zmieszanymi z bazą jak np. tarta marchewka, i dopiero takimi owadami karmimy kameleona).Informacje dodatkowe

Wymaga CITES? Tak


Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Web Design