Szyszkowiec tropikalny (Cordylus tropidosternum)

Szyszkowiec tropikalny
(Cordylus tropidosternum)

 

Wymaga dokumentu CITES
Pochodzenie: odłów (Tanzania)

 

W sklepie mieszkają bardzo ładne samice szyszkowców, około 20cm długości.

 

Opis gatunku:


Cordylus tropidosternum jest niedużą jaszczurką - dorasta do 18-20cm długości.


W naturze ten gatunek szyszkowca zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary - m.in Kongo, Kenię, Mozambik, Tanzanię, Zambię, Zimbabwe. Jest związany ze środowiskami suchymi - suchy step, sawanna, lasostepy. Zasadniczo naziemny, ale potrafi się także wspinać na drzewa i skały.

 

Wystarczy popatrzec na tę jaszczurkę, aby wiedzieć skąd pochodzi polska nazwa - jaszczurka dzięki kolczastym łuskom rzeczywiście przypomina nieco szyszkę :)

 

Szyszkowiec prowadzi dzienny tryb życia i jest aktywny wtedy, gdy aktywni są też jego właściciele.

 

Szyszkowiec tropikalny jest stosunkowo spokojną i odporną jaszczurką. Po okresie adaptacji w terrarium zazwyczaj przestaje się bać opiekuna i chetnie jada pokarm z ręki. Może być hodowany nawet przez początkujących terrarystów.

 

Warunki hodowli:


  • Terrarium: dla pojedyńczego osobnika np. 50x40x50cm

 

  • Podłoże: kruszona kora, drewienka lub gruby żwir.

 

  • Wilgotność: szyszkowiec najlepiej czuje się w warunkach zdecydowanie niskiej wilgotności,  staramy się utrzymywać ją na poziomie 40-50%. Zalecana nieduża miseczka z wodą.

 

  • Temperatura: zwierzę  ciepłolubne. Temperatura w dzień powinna wznosić ok. 26–30°C. Niezbędne dogrzewanie – najlepiej przy użyciu promiennika małej mocy lub żarówki grzewczej. Niezbędna jest także  świetlówka UV, o 8 - 12% udziale promieniowania UVB.

 

  • Wyposażenie: zalecane liczne kryjówki - z kamieni, konarów, rur korkowych. Szyszkowiec pozbawiony możliwości ukrycia się podlega bardzo silnemu stresowi!

 

Pożywienie:


Szyszkowiec to typowy owadożerca - jada wszelkie owady karmowe - świerszcze, nieduże karaczany, mole woskowe, larwy mącznika i drewnojada. Niezbędne jest podawanie wapna i preparatów witaminowych.

Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Web Design