! WIELKANOC !

W sklepie stacjonarnym ostanie zakupy przed świętami można będzie zrobić u nas W PIĄTEK 18 marca.
Od soboty (19.03) do poniedziałku (21.03) włącznie jesteśmy zamknięci i świętujemy.

Ogromnie przepraszamy za niedogodności i zapraszamy serdecznie we wtorek 22 marca.
Wszystkim życzymy spokojnych i wesołych świąt!

Lotopałanka (Petaurus breviceps)

LOTOPAŁANKA KARŁOWATA (Petaurus breviceps) znana również jako lotopałanka krótkogłowa, workolot karłowaty. (Nazwa angielska sugar glider)

 

Pochodzenie - hodowla fermowa (Indonezja)

Nie wymaga dokumentu CITES.

 

Śliczne, dwie młode parki, zaczynają się oswajać, chętnie zlizują z palca miód albo jogurty.

 

Opis gatunku:

Lotopałanki tak jak kangury są torbaczami żyjącymi w  Australi, Papui, Nowej Gwinei i wschodniej Indonezji. Oznacza to, że młode lotopałanki rodzą się w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Zaraz potem o własnych siłach pełzną do torby lęgowej na brzuchu matki, przysysają się do sutków i zaczynają rosnąć. Z torby wyjchodzą po około 60-70 dniach.

 

Wszystkie lotopałanki mają fałdy skórne pomiędzy przednimi i tylnymi łapkami. Skacząc z gałęzi rozpościerają łapki, napinając w ten sposób fałdy i uzyskują powierzchnię nośną umożliwiającą lot ślizgowy (jak lotnia). Potrafią w ten sposób pokonać nawet 40-50m więc trzeba pilnować swoich lotopałanek spacerujących po pokoju.

 

Dorosłe lotopałanki ważą 90-130g i mierzą 11-15cm (ciało) i do tego 20cm puszystego ogonka. Mają szary grzbiet z czarnym pasem ciągnącym się od czoła do nasady ogona a także czarne obwódki wokół oczu i koniuszka ogona. Brzuszek, szyja i  broda są białe lub kremowe. Do tego bardzo wielkie oczy i duże uszy.

 

 • Lotopałanki to zwierzęta bardzo społeczne i stadne, wytwarzające bardzo silne więzi rodzinne i potrzebują częstych kontaktów z członkami własnej grupy. Dlatego najlepiej trzymać je co najmniej w parach lub małej grupie i obserwować jak razem śpią („na kupie”), bawią się, ustalają hierarchię i wzajemne relacje.  Jeśli już koniecznie chcemy mieć jedną lotopałankę w domu powinniśmy poświęcać jej bardzo wiele czasu tak, aby zbudowała silną więź ze swoim właścicielem (musimy zastąpić zwierzęciu stado) – ponieważ jednak dla lotopałanki czymś nienaturalnym jest pozostawanie samotnie nawet przez chwilę, szczerze odradzamy trzymanie pojedynczego zwierzaka.

 

 • Lotopałanki prowadzą nocny tryb życia i są najaktywniejsze gdy ich właściciele próbują spać J, dlatego najlepiej kontaktować się z nimi i bawić rano oraz wieczorem, pozwalając na naturalny odpoczynek w ciągu dnia. Oswojone lotopałanki chętnie spędzą również dzień ze swoim właścicielem – śpiąc w kieszeni lub przyczepionym nosidełku. Natomiast w nocy lotopałanki potrafią być dość głośne: wydają dźwięki przypominające szczeknięcia, gwizdy i piski, o czym warto pamiętać planując umieszczenie klatki dla lotopałanek (raczej nie lokujmy ich w sypialni).

 

 • W niewoli, gdzie nie zagraża żaden drapieżnik, lotopałanki żyją zwykle 10-15 lat, są więc dość długowieczne jak na małego ssaka. Dlatego warto starannie rozważyć zakup lotopałanki i poczytać o ich hodowli –nowi przyjaciele spędzą z nami wiele czasu.

 

 • Lotopałanki, jak wszystkie zwierzęta stadne dość łatwo się oswajają i potrafią być bardzo przyjazne w stosunku do właściciela – biegają po człowieku, wdrapują się i zlatują z głowy i domagają pieszczot. Warunkiem zażyłych relacji jest stały kontakt z człowiekiem i przyzwyczajanie lotopałanek do brania na ręce od małego. Lotopałanki mieszkające w naszym sklepie są otaczane miłością i systematycznie przyzwyczajane do kontaktu z człowiekiem, co ułatwi im aklimatyzację w nowym domu i nawiązanie przyjaznych relacji z nowym właścicielem.

 

Warunki hodowli:


 • Lotopałanki w naturze żyją w koronach drzew i uwielbiają się wspinać, dlatego wymagają naprawdę dużej klatki. Największa klatka jaką uda się znaleźć w sprzedaży będzie prawdopodobnie najmniejszą klatką nadającą się dla lotopałanek. Szczebelki powinny być gęsto rozmieszczone, tak by nie przecisnęła się przez nie nawet zmotywowana i zdeterminowana lotopałanka. Jeśli szczebelki klatki będą umieszczone poziomo umożliwią zwierzakom wspinaczkę i dostarczą dodatkowej rozrywki. Klatka powinna mieć kilka poziomów lub półek, co zwiększy przestrzeń życiową zwierzaków.

 

 • Klatkę powinniśmy wyściełać grubą warstwą drewnianych trocin, mielonymi skorupami orzecha kokosowego (torf kokosowy), chipsami ze skorupy kokosa lub ściółką kukurydzianą – podłoża te można ze sobą mieszać dla urozmaicenia terenu. Taką ściółkę powinniśmy wymieniać regularnie raz w tygodniu.

 

 • Lotopałanki są przyzwyczajone do ciepłego klimatu i najlepiej czują się w temperaturze 22-30stC (70-85F). W lato, gdy nam jest ciepło tylko w t-shircie to lotopałankom też najprawdopodobniej jest ciepło. Jeśli jednak marźniemy i ubieramy się w coś cieplejszego to pomyślmy również o dogrzaniu marznących lotopałanek. Warto użyć ceramicznych promienników ciepła, które podgrzeją klatkę ale nie świecą i nie drażnią nocnych zwierzątek. Aby nie przegrzać zwierzaków warto zaopatrzyć się w termostat, automatycznie wyłączający promienniki gdy temperatura osiągnie pożądany poziom.

 

 • W klatce staramy się odtworzyć warunki korony drzew, więc koniecznie wkładamy tam konary i gałęzie po których można biegać i wspinać się. Można dodać też kilka zwisających lin i sznurków, co będzie dodatkową rozrywką.

 

 • W naturze lotopałanki mieszkają w dziuplach drzew, dlatego w klatce warto umieścić spory drewniany domek, który zwierzaki sobie urządzą. Domek powinien zostać powieszony lub solidnie przymocowany na wyższej półce klatki – spanie i odpoczywanie na ziemi jest dla lotopałanek czymś nienaturalnym i grozi problemami zdrowotnymi w związku z gromadzącymi się na dnie klatki resztkami i nieczystościami. Można umieścić kilka takich kryjówek.

 

 • Do klatki wstawiamy miseczki na pokarm – najlepiej cięższą miseczkę ceramiczną aby lotopałanki nie wywracały jej podczas biegania, choć i tak pewno spróbują.

 

 • Lotopałanki powinny mieć ciągle dostępną świeżą wodę. Należy zainstalować poidełko, bo miseczka z wodą zostanie szybko wywrócona, zasypana, przetoczona lub przynajmniej zanieczyszczona. Wodę zmieniamy codziennie.

 

 • Niespożytą energię lotopałanek rozładuje kołowrotek.  Lotopałanki potrafią biegać w nim godzinami, często po kilka zwierzaków naraz pakuje się do środka.

 

 • Lotopałanki ucieszą się z dodatkowych zabawek (huśtawki, włochate materiały, maskotki).

 

 

UWAGA! W naturze lotopałanki nie muszą przejmować się zanieczyszczeniami i śmieciami – wszystko co upuszczą czy wydalą w koronach drzew spada na ziemię i „znika” ze świata lotopałanek. Dlatego zwierzaki te robią spory bałagan zarówno w klatce jak i dookoła niej. Jednak w niewoli porzucone odpadki nie znikają same, szybko gniją i mogą zagrozić zdrowiu zwierzaków. Dlatego trzeba pamiętać o częstym sprzątaniu klatki – niestety lotopałanki są też terytorialne i wyraźnie znaczą zajęty obszar, więc zaraz po wyczyszczeniu terrarium zabiorą się energicznie do ponownego znaczenia i tworzenia bałaganu. Czasem zaleca się więc, aby klatki czyścić etapami tak, aby zawsze był w niej lekki, znajomy zapach lotopałanki.

 

Żywienie i pokarm:


W naturze lotopałanki żywią się słodkim sokiem z pni akacji i figowców oraz nektarem z kwiatów. Taki pokarm trudno jest zdobyć w warunkach hodowlanych, ale możemy zastąpić go naturalnym miodem, przecierami owocowymi dla dzieci (np. Gerber), jako dodatek podawać można jogurty owocowe i tarte owoce.

 

Lotopałanki jedzą również słodkie i bardzo soczyste owoce, które w niewoli stanowią zwykle podstawę ich diety, oraz owady i ich larwy (np. świerszcze, szarańczę, drewnojady, mączniki).

Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Web Design