ŻÓŁW STEPOWY (Testudo horsfieldii)

Żółw stepowy
(Testudo horsfieldii)

 

Wymaga dokumentu CITES.
Pochodzenie: hodowla fermowa (Uzbekistan).

 

W sklepie mieszkają piękne, żwawe żółwie o długości pancerza ok.12cm.

 

Opis gatunku:

 

Żółw stepowy to żółw lądowy o słabo wysklepionej skorupie, szczególnie jeśli porównamy go z rownie popularnym żółwiem greckim.

 

W  naturze mieszka na stepach Azji Środkowej (Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan, Turkmenia). Żyje na obszarach odkrytych, suchych, porośniętych stepową, głównie trawiastą roślinnością. Powszechnie hodowany w domach, wręcz "klasyczny" żółw domowy.

 

Żółw stepowy w niewoli osiąga (po kilkunastu latach) rozmiar ok. 30-35cm.

 

Zwierzę o dziennym trybie życia - jest szczególnie aktywny rano i popołudniem/wieczorem, czyli wtedy gdy zwykle aktywni są też jego właściciele.

 

Żółw stepowy jest odporny, wytrzymały i wdzięczny w hodowli, dlatego można go polecić nawet początkującym, także małoletnim terrarystom.

 

Warunki hodowli:

 

  • Terrarium: nie musi być wysokie, powinno natomiast mieć jak najwiekszą powierzchnię (oczywiście małe żółwie trzymać można w małych terrariach a większe w większych) - żółwie lubią sobie pospacerować. W okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni żółwie stepowe trzymać można na dworze - pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia wybiegu (także przed podkopaniem) i zapewnienia żółwiowi kryjówek.

 

  • Podłoże: można stosować drewniane zrębki i kruszoną korę. Warstwa podłoża powinna miec co najmniej 10cm grubości - żółwie stepowe bardzo chętnie kopią i się zakopują. W terrarium dobrze jest umieścić sporą przygarść dobrej jakości siana - żółw chętnie je podjada i się w nim ukrywa.

 

  • Temperatura: w dzień pod lampą grzewczą ok. 30-35°C, w najchłodniejszym miejscu terrarium ok. 22-24°C (gatunek ciepłolubny). Nocą dopuszczalne znaczne spadki temperatury. Ten żółw zamieszkuje odkryte, nasłonecznione tereny, zatem bardzo wskazana jest świetlówka terrarystyczna  o 2-5%owym udziale promieniowania UVB.

 

  • Wilgotność: niska 40-50%, w terrarium powinna znajdować sie stabilna miseczka z wodą.

 

  • Zalecana kryjówka - żółwie lubią czasem ukryć sie w miejscu gdzie nikt ich nie widzi.

 

Żywienie:

 

Żółw stepowy to roślinożerca, jak na żółwia lądowego przystało. Do jedzenia podajemy zioła jak np. mniszek, babki, trawę, białą koniczynę, krwawnik, gwiazdnicę, bazylię, melisę oraz warzywa - takie jak m.in. rukolę, cykorię, kiełki, kapustę pekińską. Do świeżych roslin dodawać można także suszone - ok. 1/3 porcji, taki dodatek jest bardzo wskazany szczególnie jesienią. Żółwie stepowe zazwyczaj akceptują też dobrej jakości granulaty dla żółwi lądowych, ale powinny być one traktowane jako DODATEK do mieszanek świeżych czy suszonych roślin a nie jako podstawa diety. Niezbędne jest uzupełnianie pokarmu preparatami wapniowymi i witaminami dla gadów roślinożernych.

 

UWAGA!   Zdecydowanie nie podawać sałaty, kapusty, szpinaku. Owoce podajemy rzadko i tylko jako smakołyk, niewielki dodatek do jedzenia. Mimo że chętnie przez żółwie jadane nie są dla nich zdrowe (podobnie jak nabiał, pieczywo, mięso, słodycze) - te żółwie żyją na stepie gdzie nie mają dostępu do bogatych i kalorycznych składników odżywczych, więc organizm żółwia nie jest przystosowany do trawienia takich pokarmów - będą one dla niego szkodliwe lub wręcz zabójcze!Informacje dodatkowe

Wymaga CITES? Tak


Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Web Design