GEKON LAMPARCI (Eublepharis macularius) - MŁODE osobniki

W magazynie

195,00 zł
LUB

Gekon lamparci
(Eublepharis macularius
)

 

Nie wymaga dokumentu CITES.
Pochodzenie - hodowla (Polska).

 

W sklepie mieszkają śliczne młode gekonki, o długości ciała ok.13-16cm. Mieszańce różnych form barwnych.

 

Opis gatunku:

 

Gekon lamparci to jaszczurka bardzo popularna w domowej hodowli. Dorasta do 30cm i jest prawdziwym olbrzymem wśród gekonów.

 

Mieszkaniec suchych, skalnych terenów Azji Mniejszej i Środkowej – od Turcji po zachodnie Indie.

 

Podstawowa (nominatywna) forma ubarwienia to czarne kropki na ciemnożółtym tle, a młode osobniki są ubarwione w poprzeczne ciemne i jasne pasy, z wiekiem przechodzące w kropki. Wyhodowano też liczne formy barwne.

 

Hodując gekona lamparciego trzeba bardzo uwazać na ogon i nigdy za niego nie łapać, bo ogon łatwo się odrywa (co w naturze jest korzystne, ogon odrasta, a głowa nie).

 

Jaszczurka o nocnym trybie życia, chociaż regularnie karmiona za dnia przyzwyczaja się do częściowej aktywności dziennej.

 

Gekonów lamparcich nie łączymy w terrarium z innymi zwierzętami (!), bo w naturze chętnie polują na inne jaszczurki.

 

Gekon lamparci jest łatwy do oswojenia, a ze względu na swoją odporność, spokojne zachowanie i powolność idealnie nadaje się nawet dla początkujących terrarystów.  


Warunki hodowli:

 

  • Terrarium: dla pojedynczego osobnika minimum 50x30x30cm, dla grupy (np. 1samiec + 2 samice) odpowiednio większe, np.80x40x50cm

 

  • Podłoże: jeśli nie skłaniamy się do opcji superhigienicznej (papierowe ręczniki, papier pakowy) to najlepsze będą drewniane zrębki lub gruby żwir. Gekony te często trzymane są też na piasku, co stanowi jednak pewne zagrożenie (zazwyczaj gekony wydalają bezkolizyjnie połknięty piasek, zachodzi jednak możliwość zaczopowania układu pokarmowego).

 

  • Temperatura: gekon jest ciepłolubny, temperatura w dzień 25-30°C. Zalecane dogrzewanie (żarówka grzewcza , promiennik). Nie wymaga świetlówki UVB.

 

  • Wilgotność: ten gekon nie wymaga wysokiej wilgotności powietrza, ale w czasie wylinki zaleca się częstsze zraszanie terrarium, bo dzięki temu łatwo zrzuci skórę. Zalecana miseczka z wodą.

 

  • Wyposazenie dodatkowe: terrarium powinno być wyposażone w co najmniej jedną kryjówkę na jednego osobnika - może to być korzeń, grota, itp. W kryjówce warto umieścić nieco zawsze wilgotnego podłoża (mech, torf włóknisty).

 

Pokarm:

 

Gekony lamparcie są niewybrednymi mięsożercami, podajemy świerszcze, karaczany, larwy mącznika i drewnojada. Dorosłe osobniki radzą sobie z mysimi noworodkami. Pamiętać należy o regularnym (1-2 razy w tygodniu) podawaniu suplementów witaminowych i wapna!!! Gekony lamparcie magazynują „zapasy na czarną godzinę” w ogonie – jeśli jest wiotki i pomarszczony świadczy to o wygłodzeniu.Informacje dodatkowe

Wymaga CITES? Nie


Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Web Design