Acanthosaura lepidogaster PARA!

Acanthosaura lepidogaster  


Nie wymaga dokumentu CITES
Pochodzenie - Hodowla (Czechy)

 

W sklepie mieszkają młodziutka para akantozaurów, dc. około 13cm.

 

Acanthosaura lepidogaster to nadrzewna agama zamieszkująca tropikalne lasy Azji południowo wschodniej - od Chin po Malezje i Indonezję.

 

Przedstawiciel grupy agam określanych zbiorczo jako "agamy rogate" lub "górskie agamy rogate", ( inne znane gatunki z tej grupy to A. armata i A. capra).

 

Dorasta do 25-30cm. Samce w szacie godowej lub podniecone przepięknie sie wybarwiają w kontrastowe, czarno zielone wzorki.

 

Agamy z rodzaju Acanthosaura  są zazwyczaj z początku nieufne, ale z czasem oswajają się i przywiązują do właściciela - jak większość agam są inteligentne - jak na gada.

 

Zwierzę dość delikatne, mimo to po zaadaptowaniu do warunków terraryjnych może być hodowane przez średnio doświadczonych terrarystów

 

 

Warunki hodowli:


  • Terrarium: dla pary  minimum 40x40x60cm, te jaszczurki są bardzo spokojne i dość nieruchawe.

 

  •  Podłoże:  torf lub torf kokosowy, można go zmieszać z grubym piachem lub żwirem.

 

  • Akantozaury najchętniej wypoczywają na pionowych, chropowatych powierzchniach. Terrarium powinno mieć boczne ściany wyklejone korkiem, matą kokosową lub innym rodzajem tła strukturalnego. Warto także dla zwiększenia przestrzeni wewnętrznej terrarium umieścić w nim pionowe gałęzie, płaty kory lub korkowe rury. Warto także zainstalować w terrarium gąszcz sztucznych lub prawdziwych roślin. Jaszczury muszą mieć gdzie się schować!

 

  • Ta agama (podobnie jak inne gatunki rodzajów Acanthosaura i Goniocephalus) bardzo niechętnie piją stojącą wodę, część z nich odmawia picia takowej, nawet jeśli oznaczać to ma śmierć z pragnienia. W terrarium należy zainstalować wodospad, kaskadę, pompkę w basenie która będzie poruszać wodą lub inne rozwiązanie tego typu. W ostateczności spijają krople wody ściekające po spryskiwaniu terrarium, ale to rozwiązanie wyłącznie doraźne. W terrarium powinien się znaleźć basenik takiego rozmiaru by jaszczurka mogła się w nim zanurzyć – chętnie z tego korzystają. Wilgotność utrzymujemy wysoką - na poziomie 70%.

 

  • Średnio ciepłolubna, temperatura w dzień 21–27°C,  zalecane dogrzewanie (żarówka grzewcza, promiennik). Niezbędna świetlówka UVB o 4–6procentowym udziale UVB.

 

Pokarm:


Acanthosaura Lepidogaster to owadożerca, akceptuje wszystkie rodzaje owadów karmowych od świerszczy aż po szarańczę i karaczany. Niektóre można namówić na zjadanie martwego pokarmu. Niezbędne jest regularne podawanie suplementów wapiennych i witaminowych.

Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Web Design